Reklama

Kościół

Słowenia: były jezuita ks. Marko Rupnik przyjęty jako kapłan do diecezii koperskiej

wikipedia.org /centroaletti

Były jezuita, wydalony z Towarzystwa Jezusowego za przestępstwa seksualne słoweński kapłan ks. Marko Rupnik, został przyjęty (inkardynowany) do słoweńskiej diecezji Koper. Oświadczenie w tej sprawie wydał 26 października miejscowy biskup Jurij Bizjak. Stwierdził on, że nastąpiło to na prośbę samego zainteresowanego, a diecezja nie miała żadnych podstaw, aby odmówić mu, gdyż nie ma dotychczas żadnych orzeczeń kościelnych ani państwowych, które potwierdzałyby te zarzuty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Ksiądz Marko Ivan Rupnik został przyjęty (inkardynowany) do diecezji koperskirej pod koniec sierpnia 2023 roku" – głosi dokument podpisany przez bp. Bizjaka, który zaznaczył, iż podjął taką decyzję na prośbę samego duchownego. Wskazał przy tym, że nie rozporządza on żadnym dokumentem dowodowym, który stwierdzałby oficjalnie, iż M. Rupnik został uznany przez sąd kościelny lub państwowy za winnego popełnienia czynów, które mu zarzucano.

"Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki nie udowodni mu się winy zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym zapewniono mu wszystkie konieczne środki obrony" – przytoczył biskup Kopru art. 11,1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ (z 10 grudnia 1948). Dodął od siebie, że do chwili, aż ks. Rupnik nie zostanie sądownie uznany za winnego, korzysta on ze wszystkich praw i obowiązków duchownych diecezjalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urodzony 28 listopada 1954 we wsi Zadlogu w Zachodniej Słowenii ks. Marko Ivan Rupnik wstąpił w 1973 do zakonu jezuitów po studiach w Rzymie przyjął w 1985 święcenia kapłańskie. Szybko zasłynął jako zdolny malarz o oryginalnym stylu artystycznym, a jego ikony, obrazy i freski zdobią wiele kościołów i innych obiektów na całym świecie, także w Polsce (m.in. w Krakowie, Katowicach i Szczecinku).

W grudniu 2022 generał Towarzystwa Jezusowego oświadczył, iż o. Rupnik został ekskomunikowany, ale niebawem okazało się, że ta kara kościelna była już wcześniejsza i w maju 2020 Franciszek ją cofnął. Powodem tych działań były postawione zakonnikowi zarzuty o wykorzystywanie seksualne kilku kobiet. W marcu 2020 wygłosił on pierwsze kazanie wielkopostne dla papieża i kurii Rzymskiej. Ale zarzuty potwierdziły się i 9 czerwca br. generał zakonu postanowił wydalić podejrzanego z Towarzystwa Jezusowego

Podziel się:

Oceń:

2023-10-27 09:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież zniósł przedawnienie w sprawie o. Rupnika

Adobe Stock

„We wrześniu Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich poinformowała Papieża o poważnych problemach w prowadzeniu sprawy ks. Marko Rupnika i braku wyjścia do ofiar. W związku z tym Ojciec Święty zwrócił się do Dykasterii Nauki Wiary o ponowne rozpatrzenie sprawy i podjął decyzję o zniesieniu przedawnienia, aby umożliwić przeprowadzenie procesu” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Chcemy dzielić się wiarą z innymi

2025-04-08 12:41
Inicjatorem Misterium i jego reżyserem jest ks. Jacek Błażkiewicz

Archiwum Aspektów

Inicjatorem Misterium i jego reżyserem jest ks. Jacek Błażkiewicz

Ośno jest bardzo urokliwe, mury obronne, wzgórze przy kościele, aż się prosi, aby była tam Golgota – mówi ks. Jacek Błażkiewicz, który w tym roku po raz czwarty organizuje w Ośnie Lubuskim Misterium Pasyjne.

Więcej ...

Najstarszy biskup na świecie - 103 lata wiary i służby

2025-04-08 20:36
Msza św. pod przewodnictwem biskupa José de Jesús Sahagún de la Parra, archiwum

Źródło: Diecezjalne Siostry Matki Bożej Anielskiej

Msza św. pod przewodnictwem biskupa José de Jesús Sahagún de la Parra, archiwum

W wieku 103 lat meksykański biskup José de Jesús Sahagún de la Parra jest żywym świadkiem historii Kościoła katolickiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...