Reklama

Kościół

Watykan: dwóch naukowców z Hiszpanii laureatami Nagrody Ratzingera

Grzegorz Gałązka

59-letni ks. prof. Pablo Blanco Sarto z Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii oraz 56-letni prof. Francesc Torralba Roselló z Barcelony otrzymają 30 listopada w Sala Regia Pałacu Apostolskiego Nagrodę Ratzingera 2023. Wręczy ją sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin - poinformowała watykańska Fundacja Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 i będzie zawierała refleksje na temat spuścizny Josepha Ratzingera-Benedykta XVI niemal rok po jego śmierci. Rano, o godz. 8.15, w Grotach Watykańskich zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego papieża. Poprzedniego dnia po południu, 29 listopada, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim o godz. 17.00 odbędzie się konferencja naukowa w języku angielskim na temat „Dziedzictwa Benedykta XVI”.

Reklama

Pablo Blanco Sarto urodził się 12 lipca 1964 r. w Saragossie (Hiszpania). Studiował filologię hiszpańską na Uniwersytecie Nawarry. W Rzymie ukończył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a następnie podjął studia i doktorat z filozofii na temat myśli Luigiego Pareysona (1918-1991). Święcenia kapłańskie przyjął 21 września 1997 roku. W 2005 r. ukończył studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry, studiując teologię fundamentalną i religii Josepha Ratzingera. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Nawarry w dziedzinie ekumenizmu, teologii sakramentalnej i pastoralnej. Współpracuje z Instytutem Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie (Niemcy), z licznymi instytucjami akademickimi w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, a także z różnymi wydawnictwami oraz czasopismami teologicznymi i duszpasterskimi. Jest członkiem rady redakcyjnej Opera Omnia Josepha Ratzingera w języku hiszpańskim w Biblioteca de Autores Cristianos (BAC). Jest autorem licznych opracowań i tomów poświęconych życiu, myśli i dziełu Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francesc Torralba Roselló jest filozofem i teologiem. Urodził się w Barcelonie 15 maja 1967 r. Jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Posiada doktoraty z filozofii na Uniwersytecie Barcelońskim (1992), z teologii na Wydziale Teologicznym Katalonii (1997), z pedagogiki na Uniwersytecie Ramon Llull (2018) oraz z historii, archeologii i sztuki chrześcijańskiej na Ateneu Universitari Sant Pacià, Wydział Antoni Gaudí (2022). Obecnie jest akredytowanym profesorem na Uniwersytecie Ramon Llull i prowadzi kursy i seminaria na innych uniwersytetach w Hiszpanii i Ameryce. Swoją działalność dydaktyczną przeplata z zaangażowaniem w pisanie i rozpowszechnianie swojej myśli, zorientowanej na antropologię filozoficzną i etykę. Jest płodnym autorem, opublikował ponad 1800 artykułów i ponad 100 książek.

Nagroda Ratzingera jest główną inicjatywą watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Zgodnie ze statutem przyznawana jest „uczonym, którzy wyróżnili się szczególnymi zasługami w publikacjach i/lub badaniach naukowych”. W ostatnich latach zakres laureatów nagrody rozszerzył się również o sztukę inspirowaną chrześcijaństwem.

Reklama

Nominacje do nagrody są przedstawiane Ojcu Świętemu do zatwierdzenia przez Komitet Naukowy Fundacji, składający się z pięciu członków mianowanych przez papieża. W jego skład wchodzą kardynałowie: Kurt Koch (prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan), Luis Ladaria (emerytowany prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary), Gianfranco Ravasi (emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury), abp Salvatore Fisichella (proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji) i bp Rudolf Voderholzer (biskup Ratyzbony i przewodniczący Instytutu Papieża Benedykta XVI).

Nagroda przyznawana jest corocznie, począwszy od 2011 r., za każdym razem dwóm lub trzem naukowcom. Wraz z edycją 2023 będzie to łącznie 28 laureatów. Do tej pory uhonorowano nią głównie naukowców z dziedziny teologii dogmatycznej lub fundamentalnej, Pisma Świętego, patrologii, filozofii oraz wybitnych artystów z dziedziny muzyki i architektury.

Osobistości uhonorowane Nagrodą pochodzą z 16 różnych krajów: Niemiec (7), Francji (4), Hiszpanii (3), Włoch (2), Australii, Brazylii, Burkina Faso, Kanady, Estonii, Grecji, Anglii, Libanu, Polski (ks. prof. Waldemar Chrostowski w 2014 roku), USA, RPA, Szwajcarii.

Laureaci nagrody są nie tylko katolikami, ale należą także do innych wyznań chrześcijańskich: jeden anglikanin, jeden luteranin, dwóch prawosławnych i jeden Żyd.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-03 15:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spe salvi (O nadziei chrześcijańskiej)

Encyklika Ojca Świętego Benedykta XVI do biskupów prezbiterów i diakonów do osób konsekrowanych i wszystkich wiernych świeckich o nadziei chrześcijańskiej.

Więcej ...

Góra Igliczna. Nowa inicjatywa u stóp Marii Śnieżnej

2025-03-31 22:21
Figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

Archiwum prywatne

Figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej rozpoczęła się nowa, comiesięczna inicjatywa modlitwy za Ojczyznę, której patronuje św. Andrzej Bobola – jezuita, męczennik i jeden z najpotężniejszych orędowników Polski.

Więcej ...

Ukraina: bp W. Krywycki uważa, iż św. Jan Paweł II był "obrazem dobrego pasterza"

2025-04-01 20:10

commons.wikimedia.org

Dla mnie św. Jan Paweł II stał się "obrazem naprawdę cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, który mocno trzyma się podstaw wiary, który śmiało głosi i niezmordowanie prowadzi owce do Królestwa Niebieskiego - powiedział łaciński biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki SDB. W rozmowie z ukraińskim portalem rzymskokatolickim podzielił się on swymi przemyśleniami na temat papieża-Polaka w przededniu 20. rocznicy jego śmierci, przypadającej 2 kwietnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Wiara

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Wiadomości

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Święta pustelnica

Święci i błogosławieni

Święta pustelnica

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?