Reklama

Kościół

Jasna Góra: biskupi pracowali nad uzupełnieniem przepisów dot. pogrzebu z urną

Adobe.Stock.pl

Nad uzupełnieniem przepisów liturgicznych dotyczących chrześcijańskiego pogrzebu z urną pracowali biskupi na 396. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Wprowadzone zostały trzy uzupełnienia, m.in. dotyczące przypadku kremacji księdza lub biskupa, które ma teraz zatwierdzić watykańska Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas 396. zebrania plenarnego biskupi omawiali kolejny etap prac nad dokumentem o obrzędzie pogrzebowym dotyczącym pochówku z urną. Nad tym dokumentem pracuje Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Kolejny etap zostanie zaprezentowany i poddany pod głosowania.

Kilka lat temu polscy biskupi postanowili uregulować kwestię tekstów liturgicznych pogrzebów z urnami, ponieważ zreformowane po Soborze Watykańskim II księgi liturgiczne zawierały jedynie formuły dotyczące obrzędów nad trumną z ciałem. Przygotowano pierwszą wersję dokumentu opisującego obrzędy chrześcijańskiego pogrzebu z obecnością urny i został on wysłany do zatwierdzenia przez watykańską Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ta jednak zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia uzupełnień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak powiedział KAI bp Greger, uzupełnienia, nad którymi pracowała Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dotyczą trzech kwestii. - Pierwsza dotyczy tego, co już istnieje w praktyce, czyli urna jest w kościele, idziemy na cmentarz... A co, jeśli ktoś sobie zażyczy pełne obrzędy, z pierwszą stacją w domu? To zatem zostało uzupełnione. Ponadto chodziło o wyodrębnienie z całego bloku czytań mszalnych, które są w rytuale, tych, które nadają się do sprawowania przy obrzędzie z urną - wskazał bp Greger.

Trzecie uzupełnienie dotyczyć ma przypadków kremacji księdza lub biskupa. - W przypadku obecności trumny jest powiedziane, że można zaznaczyć, kim był zmarły poprzez położenie na trumnie mszału, stuły, czasem biretu czy kielicha. I to się czyni. A co z urną? Tej kwestii ostatecznie nie rozwiązaliśmy. Zostało to zostawione do dowolnej decyzji w każdym przypadku, bo takie przypadki będą się zdarzały naprawdę sporadycznie, choć kilka już się zdarzyło. Natomiast zostało postanowione - bo tu była dyskusja - że urna będzie okadzana. Argument jest tu bardzo prosty, per analogiam do okadzania relikwii, co w przypadku ich instalacji jest czynione z obowiązku - powiedział bp Greger.

Podziel się cytatem

Reklama

Uzupełnienia te zostały zatwierdzone przez zebranie plenarne i przesłane do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W 2016 r. Kongregacja Nauki Wiary opublikowała Instrukcję „Ad resurgendum cum Christo”, dotyczącą pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Podkreśla ona, że preferowaną formą pochówku jest ta tradycyjna, jednakże „Kościół nie dostrzega przyczyn doktrynalnych, by zakazać takiej praktyki, jako że kremacja zwłok nie dotyczy duszy i nie uniemożliwia boskiej wszechmocy wskrzeszenia ciała, a więc nie zawiera obiektywnego zaprzeczenia doktryny chrześcijańskiej na temat nieśmiertelności duszy i zmartwychwstania ciała”.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-21 12:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb kard. J.-L. Taurana pod przewodnictwem papieża

Włodzimierz Rędzioch

Franciszek będzie przewodniczył 12 lipca obrzędom pogrzebowym kard. Jeana-Louisa Taurana, zmarłego 5 bm. w USA przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Miedzyreligijnego.

Więcej ...

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli