Reklama

Aktualności

Papież do patriarchy Konstantynopola: o potrzebie dialogu ekumenicznego

Grzegorz Gałązka

O znaczeniu dialogu prowadzonego przez Kościoły katolicki i prawosławny przypomniał Ojciec Święty w przesłaniu adresowanym na ręce patriarchy Bartłomieja I.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach wymiany delegacji na święta patronów, 29 czerwca w Rzymie w uroczystość świętych Piotra i Pawła oraz 30 listopada w Stambule w uroczystość świętego Andrzeja, kardynał Kurt Koch po raz kolejny przewodniczy delegacji Stolicy Apostolskiej na tegoroczne święto Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu. Prefektowi Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan towarzyszy biskup Brian Farrell, sekretarz tej Dykasterii, jej podsekretarz, ksiądz Andrea Palmieri oraz arcybiskup Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Turcji i Azerbejdżanie.

Delegacja Stolicy Apostolskiej wzięła udział w uroczystej Boskiej Liturgii pod przewodnictwem Patriarchy Ekumenicznego, Jego Świątobliwości Bartłomieja, w kościele patriarchalnym św. Jerzego w Fanarze oraz odbyła spotkanie z Patriarchą i rozmowy z Komisją Synodalną odpowiedzialną za relacje z Kościołem katolickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał Koch przekazał Patriarsze Ekumenicznemu osobiste przesłanie Ojca Świętego, które odczytał publicznie na zakończenie Boskiej Liturgii.

Oto tekst tego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Do Jego Świątobliwości Bartłomieja

Arcybiskupa Konstantynopola

Patriarchy Ekumenicznego

Poruszony szczerymi uczuciami braterskiej miłości i pamiętając o głębokich więzach wiary, nadziei i miłości łączących siostrzane Kościoły Rzymu i Konstantynopola, przesyłam Ci, drogi Bracie w Chrystusie, żarliwe życzenia z okazji święta Apostoła Świętego Andrzeja, brata Świętego Piotra i protokletosa, [pl. pierwszego powołanego - przyp. KAI]niebiańskiego patrona i opiekuna Kościoła Konstantynopola i Patriarchatu Ekumenicznego.

Pozdrawiam również członków Świętego Synodu, duchowieństwo, mnichów i mniszki oraz wszystkich wiernych zgromadzonych w patriarchalnym kościele św. Jerzego z tej uroczystej okazji.

Dzisiejsze święto poprzedza upamiętnienie prawdziwie historycznego wydarzenia: spotkania papieża Pawła VI i Patriarchy Ekumenicznego Atenagorasa w Jerozolimie w styczniu 1964 roku. Spotkanie to było ważnym krokiem naprzód w przełamywaniu bariery nieporozumień, nieufności, a nawet wrogości, która istniała przez niemal tysiąclecie. Warto zauważyć, że dziś pamiętamy nie tyle słowa i wypowiedzi tych dwóch proroczych Pasterzy, ile przede wszystkim ich serdeczny uścisk. Rzeczywiście, to bardzo znaczące, że ta droga pojednania, coraz większej bliskości i pokonywania przeszkód wciąż utrudniających pełną widzialną komunię, rozpoczęła się od uścisku, gestu, który wymownie wyraża wzajemne uznanie kościelnego braterstwa.

Reklama

Przykład papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa pokazuje nam, że wszystkie autentyczne drogi do przywrócenia pełnej komunii między uczniami Pana charakteryzują się osobistym kontaktem i wspólnie spędzonym czasem. Co więcej, poprzez przyjazny dialog, wspólną modlitwę i wspólne działania w służbie ludzkości, zwłaszcza dotkniętej ubóstwem, przemocą i wyzyskiem, członkowie różnych Kościołów coraz głębiej odkrywają wspólną ufność w miłującą opatrzność Boga Ojca, nadzieję na nadejście Królestwa zainaugurowanego przez Jezusa Chrystusa i wspólne pragnienie realizowania cnoty miłości inspirowanej przez Ducha Świętego.

Z Bożą pomocą mogliśmy kontynuować drogę wytyczoną przez naszych Czcigodnych Poprzedników, wielokrotnie ponawiając radość ze spotkania i wzajemnego uścisku. W tym kontekście ze szczególną radością wspominam nasze niedawne spotkanie w Rzymie i ponawiam moją wdzięczność za udział Waszej Świątobliwości w ekumenicznym czuwaniu modlitewnym, które odbyło się w przeddzień otwarcia XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, poświęconego tematowi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Osobiste wsparcie Waszej Świątobliwości oraz wsparcie Patriarchatu Ekumenicznego, wyrażone również poprzez udział braterskiego delegata w pracach Zgromadzenia, są wielkim źródłem zachęty dla owocnej kontynuacji trwającego procesu synodalnego w Kościele katolickim.

Reklama

W to święto apostoła Andrzeja módlmy się żarliwie do Boga, naszego miłosiernego Ojca, aby ustał zgiełk broni, który przynosi jedynie śmierć i zniszczenie, a przywódcy rządowi i religijni zawsze szukali drogi dialogu i pojednania. Niech święci Apostołowie Piotr i Andrzej wstawiają się za wszystkimi narodami i wyjednają im dary braterskiej komunii i pokoju.

Umiłowany bracie w Chrystusie, z radością ponawiając moje najgorętsze życzenia, wymieniam z tobą braterski uścisk pokoju w Chrystusie, Panu naszym.

W Rzymie, u świętego Jana na Lateranie, 30 listopada 2023 r.

FRANCISZEK

Podziel się:

Oceń:

2023-11-30 13:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: opublikowano program papieskiej pielgrzymki do Afryki

W dniach od 2 do 7 lipca Ojciec Święty uda się do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. jednocześnie opublikowano program 37 wizyty apostolskiej Papieża Franciszka poza granice Włoch.

Więcej ...

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47
Uczestnicy uroczystości

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?