Reklama

Niedziela Rzeszowska

„Samarytanie z Markowej” - kalendarz Województwa Podkarpackiego na 2024 rok

Ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów

Reprodukcje deskali, czyli obrazów namalowanych na deskach, przedstawiających fotografie autorstwa bł. Józefa Ulmy znalazły się w oficjalnym kalendarzu samorządu województwa podkarpackiego na 2024 rok „Samarytanie z Markowej”. Publikacja powstała we współpracy z artystą Arkadiuszem Andrejkowem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na kartach kalendarza znalazły się reprodukcje deskali stworzonych na potrzeby kalendarza, które są odtworzeniem fotografii autorstwa Józefa Ulmy. Większość z nich przedstawia członków jego rodziny w różnych, codziennych sytuacjach.

- Czuję się wyróżniony, że to ja zostałem wybrany, by przygotować 13 prac, które znalazły się w kalendarzu wydawanym przez urząd marszałkowski. Za inspirację posłużyły mi fotografie Józefa Ulmy. Moje prace powstały na starych deskach z podkarpackich stodół, deski zostały specjalnie do tego przygotowane. Józef Ulma był bardzo utalentowanym fotografem, który utrwalił nie tylko wiele chwil swojej rodziny, ale i społeczności. I to połączenie talentu, człowieczeństwa i heroizmu zrobiło na mnie ogromne wrażenie - mówił w czasie promocji kalendarza w urzędzie marszałkowskim Arkadiusz Andrejkow.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artysta urodził się w 1985 r. w Sanoku, gdzie nadal mieszka. Jest twórcą licznych deskali i murali tworzonych na stodołach i domach - w większości drewnianych - inspirowanych fotografiami dawnych mieszkańców. Jego prace były wielokrotnie nagradzane. Najbardziej znany jest z projektu „Cichy memoriał”, za który otrzymał w 2017 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Andrejkow w różnych miejscowościach namalował na starych stodołach i szopach obrazy ich dawnych mieszkańców. Wykorzystał do tego stare fotografie rodzinne, najczęściej z prywatnych zbiorów właścicieli danej stodoły, którym bardzo zależało, aby uwiecznić kogoś z ich rodziny.

Reklama

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie prowadzili niewielkie gospodarstwo w Markowej na Podkarpaciu. Ponadto Józef pasjonował się fotografią, był społecznikiem, angażował się również w życie religijne parafii. W czasie okupacji Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie, prawdopodobnie od grudnia 1942 roku, ośmioro Żydów, w tym jedną dziewczynkę.

24 marca 1944 r. rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży) a następnie sześcioro dzieci - Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia, Marysię oraz Bezimienne, którego poród rozpoczął się w chwili egzekucji. Najstarsze z nich miało 8 lat.

Beatyfikacja całej rodziny Ulmów odbyła się 10 września 2023 r. i był to pierwszy przypadek w historii, kiedy do chwały ołtarzy jednym aktem wyniesiono całą rodzinę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-28 16:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ważniejsze wydarzenia diecezji drohiczyńskiej w 2013 r.

Niedziela podlaska 51/2013

Dorota Kalinowska

Mijający rok wpisał kolejne karty w historię Kościoła, w tym także Kościoła drohiczyńskiego. Był on naznaczony spotkaniami modlitewnymi i formacyjnymi Roku Wiary oraz dziękczynieniem za 50 lat kapłaństwa pasterza diecezji drohiczyńskiej bp. Antoniego Pacyfika Dydycza.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst