Reklama

Kościół

Jasna Góra w 2023 roku: 3,6 mln pielgrzymów przybyło do częstochowskiego sanktuarium

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W 2023 r. na Jasną Górę przybyło 3,6 mln pielgrzymów. To o 1,1 mln więcej niż w poprzednim roku. W zakonie paulinów był to rok poświęcony o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę jego śmierci. Obchodzony był jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugim roku wojny w Ukrainie nie brakowało na Jasnej Górze modlitwy o pokój i różnego rodzaju form wsparcia dla wschodnich sąsiadów. - Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa - przypomniano. Rozpoczęły się duchowe przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej w 2024-2025r.

Rok 2023 był też i na Jasnej Górze czasem przygotowania do wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów oraz dziękczynienia za wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem Samarytan z Markowej docierały piesze pielgrzymki. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny przy relikwiach nowych błogosławionych podczas wrześniowej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Od Jasnej Góry rozpoczęła się wówczas peregrynacja po Polsce relikwii męczenników. Odbyła się konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów”. Odsłonięto dedykowaną im instalację, w którą wkomponowano cegłę z domu rodzinnego Józefa Ulmy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2023 roku przypadła 70. rocznica rozpoczęcia Apelu Jasnogórskiego. O jego fenomenie, dziedzictwie i duszpasterskich szansach rozmawiano podczas konferencji naukowo-pastoralnej. Podkreślono m.in. wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski Apelu, który jest głęboko zakorzeniony w świadomości polskich katolików. Także w programach pieszych pielgrzymek nie zabrakło rozważań na temat istoty tej wieczornej modlitwy. Szczególny charakter miał Apel Jasnogórski 8 XIII 2023 r., dokładnie w 70. rocznicę jego powstania, który poprowadził Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Kościele i w Ojczyźnie. Uczestniczył w nim prezydent RP Andrzej Duda. Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Odbył się koncert zrealizowany przez Telewizję Polską: „Modlitwa Pokoleń”.

Rok 2023 to również w zakonie paulinów i w jego sercu, na Jasnej Górze, rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu obrońcy przed „szwedzkim potopem” o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę śmierci i 420. jego urodzin. Odbyły się spotkania ukazujące życie i posługę wybitnego paulina oraz dzieje Jasnej Góry, wystawa plenerowa, a nawet pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa, szlakiem miejsc związanych z o. Kordeckim, czyli od Iwanowic, miejsca urodzenia, przez Wieruszów, gdzie mnich zmarł. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem wydała okolicznościowy znaczek. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry odbyły się koncerty, zabrzmiały m.in. „Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski” Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Reklama

Modlitwę o pokój, nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający latem na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie było w tym roku także wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano pogram roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. - Piesza pielgrzymka pokazuje jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność - podkreślali ci, którzy doświadczyli tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze. Jak zauważali przewodnicy wielu grup, „pielgrzymki młodnieją”. Np. w jednej z najliczniejszych - pielgrzymce radomskiej, szacowano, że co piąty uczestnik, to dziecko, które nie ukończyło 13-14. roku życia. - Piesze pielgrzymowanie ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem” - powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. W 228 grupach przyszło 77,5 tys. pątników. W 200 grupach rowerowych dotarło 8,6 tys. osób, a w 17 pielgrzymkach biegowych 475 osób. Grupom ujętym w statystykach towarzyszyło w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki.

Reklama

Kolejne setki Polaków, poprzez swą gościnność, włączyły się w pielgrzymowanie.

Jak zauważył rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, pielgrzymowanie na Jasną Górę, zwłaszcza to piesze, przeobraża się. Jednym z doświadczeń okresu pandemii, które zostało przeniesione było pielgrzymowanie przez określony odcinek trasy. Wiele osób wybrało się np. tylko na jeden dzień w drogę, dla niektórych było to pierwsze w życiu doświadczenie pielgrzymki. Ten nowy trend np. w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce nazwano „pielgrzymuj, ile możesz”.

Dla wiernych arch. częstochowskiej rozpoczął się czas bezpośredniego duchowego przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w ich wspólnotach parafialnych i zakonnych. Od lipca trwa tzw. nowenna miesięcy przed peregrynacją. Wpisuje się ona w czuwania wiernych w każdą noc z 11 na 12 dzień miesiąca i jest duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem. Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej potrwa od 6 kwietnia 2024 r. do 3 maja 2025 r.

Jasna Góra i w tym roku była mocno wpisana w modlitwę Kościoła powszechnego. Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Tego dnia na Jasnej Górze Mszę św. w imieniu Konferencji Episkopatu Polski celebrował abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski. Jasna Góra włączyła się już kolejny raz także w kampanię Red Week organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w tym roku szczególnie w pomoc chrześcijanom w ramach kampanii "S.O.S dla Ziemi Świętej". Wyrazem tego jest również szopka bożonarodzeniowa przywieziona z Betlejem, wyrzeźbiona w drzewie oliwnym przez tamtejszych chrześcijan. Znajduje się w Bastionie św. Barbary i jest znakiem pamięci o wyznawcach Chrystusa żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. Apelem Jasnogórskim zainaugurowany został i w tym roku Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany w drugą niedzielę Adwentu przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. Jasna Góra jest także miejscem modlitwy i spotkań środowisk misyjnych.

Reklama

Obok tych tradycyjnych pielgrzymek, na stałe wpisanych w jasnogórski kalendarz, nawet od kilku wieków, wciąż przybywają nowe. W tym roku po raz pierwszy odbyły się pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Z udziałem 1,4 tys. kleryków odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazarus You Heung-sik.

W ramach obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazła się Jakże jasna Góra. To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli - uzasadniano. Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim.

Jubileusz 40-lecia istnienia obchodził dwumiesięcznik „Jasna Góra”. Pismo dociera do rzeszy Polaków w kraju i zagranicą.

Muzyka ze zbiorów Jasnej Góry z kompozycjami Marcina Józefa Żebrowskiego otrzymała FRYDERYKA, jedną z ważniejszych polskich nagród muzycznych za Album Roku „Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis” (nieszpory na święto Nawiedzenia NMP) w kategorii Muzyka Dawna.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-12-31 19:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apel organizacji pro-life o uchwalenie projektu Zatrzymaj Aborcję

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

O jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu Zatrzymaj Aborcję zaapelowali dziś uczestnicy 39. pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę.

Więcej ...

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

2024-06-04 13:06

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 20, 24-29.

Więcej ...

Rozpoczęła się rekrutacja do Seminarium Duchownego w Łodzi

2024-07-03 08:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...