Reklama

Kościół

Kard. Nycz w 11. rocznicę śmierci prymasa Glempa: Był człowiekiem Opatrzności

Ryszard Rzepecki

„Był człowiekiem Opatrzności. Boża Opatrzność, która prowadzi konkretnego człowieka i dzieje ludzkości, była mu bardzo bliska i potrafił odczytywać te Boże zamiary względem Kościoła i wszystkich, których jako biskup prowadził” - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył uroczystej Mszy w 11. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okolicznościowym kazaniu kard. Nycz wyraził przekonanie, że prymas Glemp cieszyłby się, widząc w katedrze tylu kleryków. „My Panu Bogu dziękujemy za to, że jesteście, chociaż się martwimy, że was mniej” - zwrócił się do alumnów, zapewniając, że są przyszłością Kościoła.

Nawiązując do 11 lat, które minęły od śmierci kard. Glempa, kaznodzieja wyraził wdzięczność za modlitewną pamięć o nim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ponad 25 lat biskupiego życia poświęcił służbie warszawskiemu Kościołowi, a przez pierwsze lata także gnieźnieńskiemu. Łączył te dwie funkcje, również przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, co dla nas jest nie do pomyślenia, było to wielkim trudem - mówił kard. Nycz, wskazując na rolę zmarłego prymasa w pisaniu historii warszawskiego i gnieźnieńskiego Kościoła, wraz z diecezjanami.

Wyraził wdzięczność za tę posługę prymasa Glempa. „Wiemy doskonale, jak ten etap historii dla Kościoła był ważny i trudny, a prymas często był jednostronnie oceniany przez ludzi myślących ahistorycznie, nie uwzględniających tamtych realiów i wiedzy, która jest potrzebna do odpowiedzialnego oceniania postaci i decyzji, jakie podejmował czy w imieniu diecezji czy Kościoła w Polsce” - mówił warszawski metropolita podkreślając, że sytuacja wówczas nie była czarno-biała.

- Tu najbardziej widać wielką intuicję w osobie księdza prymasa i zarazem jego wielką pokorę. Pamiętamy, jak był czasem krytykowany za różne decyzje, potrafił to pokornie znosić, taki był przez całe ponad 30 lat swojego biskupiego życia - powiedział kard. Nycz.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus swoją rodziną nazywa pełniących wolę Bożą, kaznodzieja wyraził przekonanie, że kard. Glemp „był człowiekiem, który trwając na modlitwie, słuchając woli Bożej, do tego grona należał”. - Umiał wysłuchiwać wolę Bożą wtedy także, kiedy innym wkoło po ludzku wydawało się, że jest inaczej. Podejmował decyzje profetyczne, wynikające z posłuszeństwa woli Bożej, był człowiekiem Opatrzności. Boża Opatrzność, która prowadzi konkretnego człowieka i dzieje ludzkości, była mu bardzo bliska i potrafił odczytywać te Boże zamiary względem Kościoła i wszystkich, których jako biskup prowadził - mówił hierarcha.

Reklama

Wśród owoców profetycznych decyzji kard. Glempa wymienił sprowadzenie do Warszawy misyjnego seminarium duchownego neokatechumenatu Redemptoris Mater, dodając, że aktualnie teren misyjny otwiera się bardzo blisko nas.

Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński. Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz o prezydentach RP na uchodźstwie: umieli dostrzegać dobro wspólne

PAP/Andrzej Lange

- O znaczeniu dostrzegania dobra wspólnego mimo różnic, o tym, że powołaniem każdego człowieka jest życie nie tylko dla siebie ale także dla innych oraz o tym, jak ważne jest to zwłaszcza dla osób piastujących ważne funkcje w społeczeństwie – mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej pierwszych trzech prezydentów RP na uchodźctwie, sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej. Po Eucharystii prochy zmarłych prezydentów spoczną w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, utworzonym w podziemiach świątyni.

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Papież przyjął prezydenta Albanii

2024-05-06 13:18

Grzegorz Gałązka

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Bajrama Begaja, prezydenta Republiki Albanii, który następnie spotkał się z Jego Eminencją Kardynałem Sekretarzem Stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?