Reklama

Aktualności

Papież na dzień misyjny: zaprośmy wszystkich na ucztę Pana

Grzegorz Gałązka

Do zaangażowania w dzieło misyjne i niesienia wszystkim Ewangelii zachęca Ojciec Święty w opublikowanym dzisiaj orędziu na obchodzony w tym roku 20 października 98. Światowy Dzień Misyjny. Jego hasłem są słowa: „Idźcie i zaproście wszystkich na ucztę” (por. Mt 22, 9)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie Franciszek podkreśla aktualność tematu misji w ostatniej fazie procesu synodalnego. A chodzi o to, by pobudzić Kościół do głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie. Wskazuje, że misja ta winna cechować się stylem Tego, którego się głosi. „Głosząc światu piękno zbawczej miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym, uczniowie-misjonarze czynią to z radością, cierpliwością, uprzejmością, które są owocami Ducha Świętego obecnymi w nich (por. Ga 5, 22); nie na siłę, bez przymusu, prozelityzmu; zawsze z bliskością, współczuciem i czułością, które odzwierciedlają Boży sposób bycia i działania” - stwierdza Ojciec Święty.

Papież podkreśla także eschatologiczną i eucharystyczną perspektywę misji Chrystusa i Kościoła. „Podczas gdy świat proponuje różne «uczty» konsumpcjonizmu, egoistycznego bogactwa, gromadzenia, indywidualizmu, Ewangelia wzywa wszystkich na boską ucztę, gdzie panuje radość, dzielenie się, sprawiedliwość, braterstwo, w komunii z Bogiem i z innymi” - wskazuje. Zaproszenie to jest nierozerwalnie związane z zaproszeniem do stołu eucharystycznego, gdzie Pan karmi nas swoim Słowem oraz Ciałem i Krwią. Dlatego wszyscy jesteśmy wezwani do intensywniejszego przeżywania każdej Eucharystii we wszystkich jej wymiarach, zwłaszcza w wymiarze eschatologicznym i misyjnym. „W tej perspektywie, w roku poświęconym modlitwie w ramach przygotowań do Jubileuszu 2025, pragnę zaprosić wszystkich do zintensyfikowania także i przede wszystkim uczestnictwa we Mszy św. i modlitwy w intencji ewangelizacyjnej misji Kościoła” - pisze Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wreszcie Ojciec Święty zaznacza, że adresatami głoszenia Kościoła są wszyscy. „Także dzisiaj, w świecie rozdartym podziałami i konfliktami, Chrystusowa Ewangelia jest łagodnym i mocnym głosem, który wzywa ludzi do spotkania się ze sobą, do uznania siebie nawzajem za braci i radowania się harmonią w różnorodności” - stwierdza Franciszek. Jednocześnie zaznacza , że uczniom-misjonarzom Chrystusa zawsze leży na sercu troska o wszystkich ludzi, każdego stanu społecznego i także moralnego. „Każdy człowiek, każdy mężczyzna i każda kobieta, jest adresatem Bożego zaproszenia do uczestnictwa w Jego przemieniającej i zbawiającej łasce” - podkreśla papież.

Reklama

Franciszek wskazuje, iż „misja dla wszystkich wymaga zaangażowania wszystkich. Dlatego konieczne jest kontynuowanie drogi ku Kościołowi całkowicie synodalno-misyjnemu w służbie Ewangelii. Synodalność jest misyjna sama w sobie i odwrotnie, misja jest zawsze synodalna. Dlatego ścisła współpraca misyjna jest dziś jeszcze bardziej nagląca i konieczna zarówno w Kościele powszechnym, jak i w Kościołach partykularnych”. Poleca posługę Papieskich Dzieł Misyjnych, zaznaczając, że zbiórki Światowego Dnia Misyjnego we wszystkich Kościołach lokalnych będą w całości przeznaczone na Powszechny Fundusz Solidarności, który następnie Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary rozdziela w imieniu papieża na potrzeby wszystkich misji Kościoła.

„Módlmy się do Pana, aby nas prowadził i pomagał nam być Kościołem bardziej synodalnym i misyjnym” - zachęca Ojciec Święty, polecając dzieło misyjne Kościoła wstawiennictwu Matki Bożej.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-02 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Episkopat Polski modlił się w intencji papieża Franciszka w 2. rocznicę wyboru

Abp Wojciech Polak

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Obojętność i zatwardziałość serca prowadzą do podziałów - podkreślił prymas Polski abp Wojciech Polak. W przeddzień drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka na stolicę Piotrową biskupi uczestniczący w 368 zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski modlili się w intencji papieża w stołecznej bazylice Świętego Krzyża.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli