Reklama

Niedziela Legnicka

Nowa bazylika już wkrótce

Niedziela legnicka 39/2012

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI

7 października 2012 roku bolesławieckie sanktuarium maryjne zostanie podniesione do godności bazyliki mniejszej. Co ten tytuł zmieni w życiu parafii i w życiu mieszkańców miasta wyjaśnia proboszcz i kustosz ks. Andrzej Jarosiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bazylika - świątynia królewska

Bazylika mniejsza to tytuł honorowy, nadawany przez papieża, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. To szczególne miejsce, które ma promieniować duchowością, wyjątkową troską o sprawowaną liturgię i przede wszystkim, to miejsce szczególnej łączności z Piotrem naszych czasów - Papieżem. Bolesławiecka świątynia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja całkowicie spełnia wszystkie te wymogi, dlatego nie było wątpliwości w przyznaniu tego zaszczytnego tytułu. Oczywiście należało spełnić wszystkie wymogi postawione przez Kongregację ds. Kultu Bożego, zarówno pod względem materialnym, jak i duszpasterskim. Owocem wszystkich starań duszpasterzy, na czele z proboszczem i kustoszem ks. Andrzejem Jarosiewiczem, jak i całej wspólnoty parafialnej, i społeczności miasta będzie uroczystość, którą zaplanowano na 7 października. Bolesławiecka świątynia otrzyma tytuł bazyliki mniejszej. To zaszczyt, ale i zobowiązanie.

Co nowego?

Jak mówi ks. Andrzej Jarosiewicz, patrząc najpierw od strony czysto socjologicznej, miejsce, w którym znajduje się bazylika otrzymuje niezwykła szansę promocji. Tak też będzie z naszym miastem i naszą parafią. To wielka nobilitacja dla całego regionu. Turyści czy pielgrzymi wędrujący po naszym terenie, czy przejeżdżający autostradą A4, widząc informację o zabytkowym miejscu, świątyni-bazylice, będą chcieli się tu zatrzymać. Nie każda bowiem świątynia zasługuje na tak zaszczytny tytuł. To oznacza, że warto tu zajrzeć. Ojciec Święty, przyznając taki tytuł, uznaje tym samym czcigodność tego miejsca, zarówno pod względem historycznym, a przede wszystkim religijnym. To miejsce ma promieniować kulturą chrześcijańską. Osoby, które tu przybędą będą miały możliwość zaczerpnąć nie tylko walorów historycznych, podziwiać zabytki sztuki i architektury, ale też będą mogły poczuć ducha tego miejsca i umocnić wiarę, nadzieję i miłość. Od strony duszpasterskiej tytuł ten zobowiązuje nas do otwarcia jeszcze większego skarbca życia wiary, życia sakramentalnego. To oznacza bogatszą liturgię, życie sakramentalne. Inaczej mówiąc miejsce, gdzie zawsze można się wyspowiadać, przystąpić do sakramentów, częściej posłuchać Słowa Bożego i homilii. To jest najważniejsza jakość, która powinna się zmienić w życiu naszej wspólnoty. Wraz ze współpracownikami opracowujemy plan tego, co można ulepszyć oraz tego, co można nowego wprowadzić w życie naszej wspólnoty.

Dobro, którym należy się dzielić

Nasza świątynia ma szczególne walory historyczne i artystyczne - mówi ks. Andrzej. Znajdują się w niej liczne dzieła sztuki. Większość z nich już udało się odnowić. Nabrały przez to dawnego blasku. Wciąż trwają prace konserwatorskie. W najbliższym czasie planujemy zainstalowanie specjalnego oświetlenia, które pomoże wydobyć piękno tych dzieł. Dlatego też planujemy udostępnić naszą bazylikę szerszemu gronu pielgrzymów i turystów przez większą część dnia. Jesteśmy w trakcie publikowania drugiego albumu o naszej świątyni, który ukaże piękno tego miejsca. Myślimy zarówno o turystach i pielgrzymach z Polski, jak i z zagranicy. Mamy w planie wytłoczenie płyty kompaktowej zawierającej historię miasta i świątyni w kilku językach. Planujemy też stały dyżur przewodnika, który będzie oprowadzał grupy turystów i pielgrzymów. Nie możemy zapominać o tym, że Bolesławiec to miasto ceramiki. Zatem ludziom przyjeżdżającym właśnie z tego względu można zaproponować również coś innego, coś dla ducha. I odwrotnie, ludzie przybywający do bazyliki będą mogli nacieszyć oczy wspaniałą ceramiką, która jest wizytówką naszego miasta. Widzimy zatem pole do współpracy w dziedzinie promocji miasta i tego świętego miejsca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kopuły św. Piotra w renowacji

Włodzimierz Rędzioch

Pielgrzymi, którzy przybywają do Watykanu, by podziwiać żłóbek i wspaniałą choinkę bożonarodzeniową widzą niebywałe widowisko: dwie mniejsze kopuły Bazyliki św. Piotra opasane rusztowaniami. Świadczy to, że przy największej świątyni chrześcijańskiej prace konserwatorskie nigdy nie ustają.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania