Reklama

Niedziela Sandomierska

Jesteście dziedzicami wspaniałej tradycji

Harcerski krąg - symbol solidarności i wierności harcerskim zasadom

IWONA BAŃKA

Harcerski krąg - symbol solidarności i wierności harcerskim zasadom

Na tarnobrzeskich terenach zielonych nad Wisłą słychać było 30 sierpnia głośne harcerskie „Czuwaj”. Zlot, który zwołano w 100-lecie tarnobrzeskiego harcerstwa, rozpoczął się ogniskiem, podczas którego harcerze odnowili swoje przyrzeczenia, najmłodsi złożyli swoje obietnice, a seniorzy snuli opowieści jak to było za dawnych czasów. O powstaniu tarnobrzeskiego harcerstwa opowiadał harcmistrz Zbigniew Krupa, komendant tarnobrzeskiego hufca w latach 1961-65. Ponad ogniskiem rozbrzmiewały harcerskie piosenki, które łączyły przeszłość z teraźniejszością.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa i pamięć

Natomiast 31 sierpnia był dniem, w którym członkowie Kręgu Instruktorskiego odwiedzili groby harcerzy, którzy odeszli już do Pana, ale nadal pozostają w pamięci.
Kulminacyjnym punktem zlotu była Msza św. odprawiona 1 września, w 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na ołtarzu polowym Eucharystię celebrowali: bp Krzysztof Nitkiewicz i kapelan tarnobrzeskich harcerzy o. Wojciech Krok OP. W homilii Ksiądz Biskup mówił: „To jest nasza tradycja i na tej tradycji opiera się nasze dziś i na tej tradycji będzie się opierało nasze jutro. Tradycja pozwala ocalić i ocala narodową świadomość. Jako harcerze jesteście dziedzicami wspaniałej tradycji. Tradycji, która spełniła swoje zadania w przeszłości i tradycji, która także dzisiaj może dokonywać cudów, może zmieniać cały świat, całą rzeczywistość”.
Podczas uroczystości obecni byli także: komendant Chorągwi Podkarpackiej Władysława Domagała, prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, starosta powiatu tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Anna Czaplińska.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświecił nowy sztandar, który wręczony został Tarnobrzeskiej Komendzie Hufca podczas uroczystego apelu poprzedzającego Eucharystię.
Po Mszy św. harcerze przygotowali słodką niespodziankę, a po odśpiewaniu „tradycyjnych” 200 lat dla tarnobrzeskiego harcerstwa bp. Nitkiewicz pokroił rocznicowy tort.
Uroczyste zakończenie i podsumowanie zlotu nastąpiło w niedzielę 2 września.

Zakończenie obchodów

Podczas zlotu harcerze mieli okazję uczestniczyć m.in w jarmarku harcerskim, konkursie talentów, koncertach, grach miejskich, ogniobraniu czy dyskusjach przy ognisku.
Natomiast zakończeniem obchodów 100-lecia harcerstwa tarnobrzeskiego była Msza św. odprawiona 3 września w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika oraz odsłonięcie i poświecenie tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Pod tablicą umieszczona została tuba z aktem erekcyjnym, książka poświęcona harcerzom, instruktorom oraz moneta wybita z okazji powstania harcerstwa w Polsce.

Pionierzy

W Tarnobrzegu harcerstwo powstało w 1912 r., w zaledwie dwa lata po powstaniu polskiego skautingu. Zapoczątkowało swoją działalność w Cesarsko-Królewskiej Szkole Realnej, obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, dzięki zaangażowaniu profesora szkoły Adama Malskiego. Początkowo założono 4 patrole, a następnie drużynę, która za patrona wybrała Tadeusza Kościuszkę. Rok później powstała drużyna skautek. Wybuch I wojny światowej przeszkodził w działalności harcerzy, wielu z nich wstąpiło wówczas do Legionów Polskich. Wznowienie działalności nastąpiło już w 1919 r. Powstała wtedy I Drużyna Harcerska im. gen. Henryka Dąbrowskiego. W 1924 r. powołano do życia w Tarnobrzegu I Drużynę Harcerek im. Elizy Orzeszkowej, a w latach 1929-30 II Drużynę Harcerek im. Emilii Plater. W rok później do tarnobrzeskiej szkoły przybył instruktor Lwowskiej Chorągwi ZHP hm. Ignacy Płonka, który bardzo zaangażował się w działalność miejscowego harcerstwa. W 1933 r. założono Hufiec Harcerzy w Tarnobrzegu, a jego pierwszym komendantem został właśnie hm. Płonka. Funkcję tę pełnił do czasu wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji harcerstwo zmuszone było do działalności konspiracyjnej. Nazywało się wówczas: „Szare Szeregi”. Wielu tarnobrzeskich harcerzy wstąpiło do oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Po wojnie Szare Szeregi zostały rozwiązane i powstał Związek Harcerstwa Polskiego. Pierwszym powojennym komendantem Hufca w Tarnobrzegu został phm. Stefan Wojdylak. Po wojnie harcerstwo rozwijało się prężnie do lat 50., gdy władza ludowa zlikwidowała je, powołując w to miejsce podległą sobie organizację harcerską. Jednak już po kilku latach przywrócono harcerstwo do poprzedniej formy.
Obecnie komendantem tarnobrzeskiego hufca jest hm Józefa Germańska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Harcerska Niedziela

W parafii św. Michała Archanioła w Soli harcerze mieli swoje święto. „Harcerska Niedziela” zgromadziła solskie środowisko harcerzy, harcerek i zuchenek na wspólnej Mszy św.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Matko, co Jasnej bronisz Częstochowy, módl się za nami...

2024-05-24 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Oto stajemy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane. Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania