Ukraina: Rosjanie zabili prawosławnego księdza odprawiającego Liturgię po ukraińsku
SIR/KAI
ks. Paweł Kłys
Boże Narodzenie w cerkwii
Rosjanie zabili prawosławnego księdza Stepana Podolczaka, pracującego w miejscowości Kałanczak w okupowanej przez wojsko rosyjskie części obwodu chersońskiego - poinformowała agencja RISU. Duchowny odprawiał liturgię po ukraińsku i odmawiał przejścia wraz ze swą parafią z Prawosławnego Kościoła Ukrainy pod zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego.
Ksiądz Podolczak został wywleczony ze swego domu 13 lutego boso i z workiem na głowie. Dwa dni później jego żona otrzymała telefoniczne wezwanie do kostnicy, aby rozpoznać zwłoki męża.
Szefowa lokalnych władz w Kałanczaku Swietłana Fomina oświadczyła, że Rosjanie torturami doprowadzili kapłana do śmierci. „Był najczystszą osobą, jaką kiedykolwiek miałam szczęście spotkać. Był jak anioł, który zstąpił na ziemię: wierny Bogu, czystego ducha, uczciwy i sprawiedliwy. Stepan Podolczak przybył do Kałanczaka z obwodu lwowskiego i przez ponad 10 lat wraz ze swoją wspólnotą parafialną budował tu cerkiew. Zawsze był proukraiński, odprawiał wszystkie nabożeństwa w języku ukraińskim i modlił się za Ukrainę, nawet pod okupacją. Być może dlatego Rosjanie zabrali mu najcenniejszą rzecz, jaką człowiek posiada - jego życie”, oświadczyła Fomina.
Ukraińcy rozpoczęli nowennę do św. Michała o pokój
Rkc.org.ua / Family News Service
Family News Service/DSNS
W piątek 29 grudnia z inicjatywy Konferencji Episkopatu Ukrainy rozpoczęła się nowenna do patrona Kijowa św. Michała Archanioła w intencji pokoju. Nowenna zakończy się w przyszłym roku przed świętem Archaniołów, przypadającym 29 września.
Lourdes: rekordowa pielgrzymka paryskich licealistów, zabrakło miejsc noclegowych
2025-04-13 19:09
Vatican News
Adobe.Stock
Bazylika MB Różańcowej w Lourdes
Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w rozpoczętej wczoraj pielgrzymce Frat 2025. Gdyby bazylika św. Piusa X była większa, gdyby w Lourdes było więcej miejsc noclegowych, mogłoby przyjechać co najmniej 15 tys. samej młodzieży, a tak jest nas 13,5 tys., młodzieży i ich opiekunów – mówi ks. Gaultier de Chaillé organizator pielgrzymki. Dla porównania podaje, że w poprzednich edycjach Frat brało udział ok. 10 tys.
W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!