Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Zmarł o. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ

O. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ zmarł 18 lutego

archiwum

O. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ zmarł 18 lutego

    W najbliższy piątek, 23 lutego, o godz. 10. zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa w intencji o. prof. Zbigniewa Marka SJ. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul Kopernika 26). Kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy głównej cmentarza Rakowickiego o 12. godz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Jak informuje wspólnota Jezuitów oraz rodzina zmarłego o. profesora, 18 lutego br. w 78 roku życia, w 63 powołania zakonnego i 52 roku kapłaństwa odszedł do Pana o. Zbigniew Marek SJ jezuita - profesor katechetyki i Pedagogiki w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w innych uczelniach w kraju i za granicą.

    Wspólnota Jezuitów udostępniła życiorys śp. o. Zbigniewa Marka:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urodzony 23 stycznia 1947 r. w Wilkowicach k. Bielska-Białej, do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 2 grudnia 1961 r., a po dwuletnim nowicjacie w Starej Wsi k. Brzozowa złożył pierwsze śluby 17 lutego 1964 r. Po nowicjacie uzupełniał wykształcenie w zakresie szkoły średniej.

Po maturze, w latach 1967-1969 studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a następnie teologię na Wydziale Teologicznym Towarzystwa Jezusowego Bobolanum w Warszawie (1969-1973). Ukończył studia magisterskie z katechetyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1973-1976). Katechetykę studiował również w Grazu w Austrii (1978-1979). Na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskał doktorat na podstawie rozprawy: „Teoria wychowania religijnego według Planu Trewirskiego w świetle nurtów katechetycznych lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych” (1989). Habilitację w dziedzinie nauk teologicznych uzyskał na ATK w Warszawie w 1994 r. („Rozwój teorii wychowania religijnego dziecka w wieku przedszkolnym w Polsce w latach 1945-1990”) oraz w dziedzinie nauk humanistycznych w 2008 r. na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Toruniu („Wychowanie moralne dzieci i młodzieży we współczesnej edukacji religijnej”). W 2000 r. nadano mu tytuł profesora nauk teologicznych.

O. prof. Zbigniew Marek SJ większość swego zakonnego życia spędził w Krakowie. W latach 1974-1978 był nauczycielem religii. Od 1979 r. mieszkał we wspólnocie na krakowskich Przegorzałach, gdzie w różnych latach pełnił m. in. zadania ministra oraz duchownego domu. Był wykładowcą na ATK (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie od 1980 i od 1989 r. na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego (obecnie Uniwersytet Ignatianum) w Krakowie oraz w kilku innych uczelniach w kraju i za granicą (m. in. na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberoku oraz w International School of Menagement w Preszowie na Słowacji). Dwukrotnie był Dziekanem Wydziału Pedagogicznego Ignatianum (2001-2004 oraz 2007- 2010). Funkcję Prorektora Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum (obecnie Uniwersytet Ignatianum w Krakowie) pełnił w latach 2004-2007.

Reklama

Jako Dziekan i Prorektor Ignatianum włożył wiele trudu i energii w organizację Wydziału Pedagogicznego, zabiegał o wprowadzenie nowych kierunków kształcenia takich jak praca socjalna, politologia i nowych specjalności na kierunku pedagogika. Dbał o rozwój studiów podyplomowych odpowiadając na potrzeby rynku pracy i konieczność dostosowywania kwalifikacji do zmieniających się wymagań. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska służb mundurowych, uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów o specjalności pedagogika resocjalizacyjna, które cieszyły się dużym uznaniem w środowisku. W czasie swojej kadencji dziekańskiej podejmował starania o uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika w Wydziale Pedagogicznym, zwieńczone w 2010 r. pozytywną decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

Był członkiem Centrum Katechetycznego. Pracował na rzecz Konferencji Episkopatu Polski jako konsultor Komisji Wychowania Katolickiego, był członkiem Zespołu ds. nowych programów katechetycznych oraz rzeczoznawcą do spraw oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego KEP. W Polskiej Akademii Nauk zaangażowany był jako członek Komitetu Nauk Teologicznych.

Reklama

Śp. o. prof. Zbigniew Marek SJ był autorem kilku rozpraw oraz wielu artykułów z zakresu katechetyki. Spod jego pióra wyszły takie książki jak: „Podstawy pedagogiki religii”, „Podstawy i założenia katechetyki fundamentalnej”, „Podstawy wychowania moralnego”, „Pedagogika towarzyszenia: perspektywa tradycji ignacjańskiej”, „Religia: pomoc czy zagrożenie dla edukacji?”. Był współautorem nowatorsko opracowanych katechizmów oraz podręczników metodycznych, inicjatorem i od 1990 redaktorem „Horyzontów Wiary” oraz „Korespondencyjnego Kursu Biblijnego”, tłumaczem tekstów z zakresu pedagogiki i teologii. Był promotorem 11 prac doktorskich i autorem blisko 100 recenzji i opinii w przewodach doktorskich i habilitacyjnych oraz w postępowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora. O. prof. Zbigniew Marek SJ był autorem ponad 300 pozycji bibliograficznych, w tym 10 monografii naukowych. Podejmował kwestie współzależności zachodzących między teologią i pedagogiką. Wykazywał że, religia wspiera rozwój człowieka, ukierunkowując go ku nowym wymiarom życia. Promował założenia pedagogii ignacjańskiej. Oprócz pracy akademickiej posługiwał duszpastersko prowadząc wielkopostne rekolekcje w różnych parafiach.

Zmarł w szpitalu w Krakowie, 18 lutego 2024 r. Odejście śp. o. prof. Zbigniewa Marka SJ jest dotkliwą stratą nie tylko dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, z którym był związany prawie przez całe swoje życie, lat, lecz także całego środowiska naukowego oraz osób bliskich Ojcu Profesorowi, czy uczestniczących w Jego życiu. Środowisko pedagogiczne i katechetyczne straciło wspaniałego pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń, wyjątkowego i aktywnego wykładowcę i nauczyciela, wspaniałego człowieka, który swoim życiem pokazał miłość do drugiego, oddanie innym i nauce oraz umiłowanie życia.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-02-20 23:16

Wybrane dla Ciebie

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...