Reklama

Niedziela Świdnicka

Honorowy Obywatel Świdnicy

Ks. prał. Jan Bagiński

Ks. Sławomie Marek

Ks. prał. Jan Bagiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radni miasta Świdnica na wniosek 21z nich nadali ks. prał. Janowi Bagińskiemu, wieloletniemu proboszczowi katedry świdnickiej, tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Wcześniej tytułem tym, nadawanym od 2002 r., zostali uhonorowani Claus Wilhelm Hoffmann - były burmistrz Biberach (Niemcy), ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec i Stanisław Kotełko.

Wybór uzasadniono następująco: Ksiądz Prałat Jan Bagiński jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Świdnicy oraz wszystkich świdniczan wyznania katolickiego. Jego wpływ na życie publiczne obejmuje również osoby niebędące katolikami. Jest ambasadorem dobrej woli i ekumenicznego dialogu. Od 25 czerwca 1995 r. do 30 czerwca 2012 r. był proboszczem parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Świdnicy oraz dziekanem dekanatu Świdnica Śląska-Wschód.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katedrę świdnicką Ksiądz otoczył wielką troską. Ks. prał. Jan Bagiński po przejęciu parafii rozpoczął bowiem intensywne prace remontowe w katedrze świdnickiej. Rewaloryzacja i remont zabytkowej katedry to wiele lat trudnej pracy organizacyjnej, pozyskiwania parafian, władz lokalnych i państwowych, darczyńców oraz niebagatelnych środków dla rozpoczęcia i kontynuacji tego dzieła. Za ratowanie zabytków Ministerstwo Kultury przyznało mu Złotą Odznakę.

Działalność ks. prał. Jana Bagińskiego nie sposób ograniczyć tylko do służby Kościołowi. Na szczególne uznanie zasługuje wierność zasadom i odwaga w głoszeniu poglądów, patriotyzm i troska o los naszej małej ojczyzny oraz ofiarna służba każdemu człowiekowi.

Ks. Jan Bagiński jest kapłanem, który dba o uniwersalne ludzkie wartości, otacza duszpasterską troską świdniczan oraz liczne rzesze przybywających do miasta pielgrzymów. Świdnica współpracuje z miastami partnerskimi już ponad 20 lat, wzbogacając życie lokalnej społeczności. Ks. Jan Bagiński, który z radością otwierał drzwi na międzynarodowe inicjatywy, ma w tym swój udział. Dzięki jego zaangażowaniu, udało się nawiązać trwale przyjaźnie z Niemcami, Anglikami, Czechami, Litwinami. Katedra była miejscem wielu imprez kulturalnych: koncertowały tu zespoły, odbywały się wystawy, zbiórki ofiar na ratowanie polskich mogił na Kresach. Świdniczanie wspólnie z delegacjami z miast partnerskich uczestniczyli w wielu nabożeństwach, modląc się o pokój na świecie i jedność chrześcijan. Dzięki duszpasterskiej pracy i postawie ks. Jana Bagińskiego w ciągu 17 lat jego posługi proboszcza, mogliśmy uczestniczyć w niezwykle ważnych dla Polaków obchodach, patriotycznych uroczystościach i innych ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w katedrze świdnickiej.

Reklama

Za swoją działalność w dziedzinie kultury, jej upowszechnianie i ochronę w 2001 r. ks. Jan Bagiński otrzymał nagrodę ustanowioną przez Radę Miasta. Natomiast za pracę charytatywną na rzecz dzieci otrzymał statuetkę Dziecięcej Nagrody SERCA.

Bogactwem naszego miasta są jego mieszkańcy, ludzie otwarci na dobre pomysły, służące lokalnej społeczności. Ks. Jan Bagiński jest zasłużonym mieszkańcem naszego miasta, człowiekiem wielkiego serca i dla wielu z nas wzorem do naśladowania.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Człowiek Człowiekowi

Laureaci 19. edycji wyróżnień dla rozpowszechniających ideę dobroczynności

Karolina Krasowska

Laureaci 19. edycji wyróżnień dla rozpowszechniających ideę dobroczynności

Człowiek Człowiekowi” to wyróżnienie biskupa diecezjalnego przyznawane od 1999 r. dla ludzi, którzy swoją postawą i działaniem rozpowszechniają ideę dobroczynności w naszej diecezji. W tym roku statuetki zostały przyznane po raz 19.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów